Recenzja Rocznego kursu pisarskiego warsztatpisarza.pl
Opublikowano:Wojtka Elszyna znam od dziesięciu lat. Prowadziliśmy razem szkolenia, przygotowywaliśmy programy edukacyjne, tworzyliśmy wspólnie ćwiczenia e-learningowe. Gdy dwa lata temu powiedział mi, że chce przygotować duży kurs pisarski online, wiedziałam, że na pewno nie są to słowa rzucone na wiatr. Wiedziałam również, że jeśli nie zdecyduje się na pracę samodzielną, to z pewnością kurs przygotuje z osobą, w której będzie widział profesjonalizm, pasję, zaangażowanie – taką osobą okazała się Justyna Karolak, pisarka i redaktorka, autorka wydanej niedawno powieści Kobiety i szatani.
Jakiś czas temu zostałam poproszona przez autorów Rocznego kursu pisarskiego Warsztat Pisarza – Justynę i Wojtka – o recenzenckie spojrzenie na ich dzieło. Przyznam szczerze, że była to dla mnie nie lada gratka. Sama cenię dobrą literaturę, ale oprócz kwestii merytorycznych interesowało mnie też to, jak autorzy podeszli do kwestii programu nauczania, jak rozplanowali materiał, jakie cele dydaktyczne sobie wyznaczyli i jakimi metodami, i narzędziami te cele planują osiągnąć.
Warsztatpisarza.pl to serwis, który przedstawia projekt szkoleniowy wspomnianych już autorów. Znajdziemy na nim czytelnie ułożone, pełne informacje zarówno o kursie, jak i prowadzących. Na stronie znalazło się także miejsce na blog o tematyce związanej nie tyle z samą literaturą – książkami – co z tym, co Justynę i Wojtka zajmuje najbardziej: warsztatem pisarza (tytuł i adres ich serwisu jest więc nieprzypadkowy). Jednak to, co ciekawiło mnie najbardziej, to powiązana z serwisem platforma e-learningowa: ciało, w którym umieścili serce swojego projektu – Roczny kurs pisarski.
Platforma dostępna pod adresem https://platforma.warsztatpisarza.pl przygotowana została bardzo przejrzyście. Jest to nie bez znaczenia w kontekście higieny pracy na kursie e-learningowym. Jasne tło, brak ostrych kolorów czy wyskakujących okienek czynią udział w kursie zdecydowanie przyjemniejszym i przede wszystkim efektywnym.
Z całego 8-modułowego kursu miałam dostęp do wybranych (choć obszernych) materiałów z trzech modułów. Z racji zainteresowań osobistych i zawodowych najbardziej interesowała mnie kwestia programu oraz planu kursu, które na moją prośbę autorzy także mi udostępnili do wglądu.
Program kursu przygotowany został w sposób przemyślany z widocznym nie tylko doświadczeniem w planowaniu form doskonalenia, ale też intuicją szkoleniową. Poszczególne zagadnienia wzajemnie się uzupełniają i nadbudowują, pozwalając na stopniowe, skuteczne zdobywanie wiedzy i umiejętności. Dobrym rozwiązaniem było ujęcie wszystkich modułów w jeden kurs, a nie przygotowanie ośmiu niezależnych szkoleń, omawiających jedynie wycinek całego warsztatu pisarskiego. Pozwala to na kompleksową pracę, która wykonywana systematycznie przez rok z pewnością przyniesie zadowalające każdego efekty. Nawet jeśli ktoś ma poczucie, przystępując do kursu, że w którejś z dziedzin omawianych na Rocznym kursie pisarskim posiada już dużą wiedzę czy też, że jego umiejętności są na wysokim poziomie, to program i plan kursu zostały tak skonstruowane, by pomóc tę wiedzę usystematyzować, a umiejętności włączyć w szerszy kontekst, łącząc je z innymi (może wymagającymi od kursanta nieco więcej pracy i wysiłku) obszarami pracy pisarza.
Po zapoznaniu się z platformą i udostępnionymi materiałami z pewnością mogę powiedzieć, że swoją recenzją autorów nie skrzywdzę. Całe przedsięwzięcie pod nazwą Roczny kurs pisarski jest przygotowane naprawdę solidnie. Na pochwałę zasługuje profesjonalizm autorów i niezwykły zmysł szkoleniowy i literacki. Omawiane przez nich zagadnienia wyłożone są nie tylko w sposób przystępny i ciekawy, ale też poparte są licznymi przykładami z kanonu literatury pięknej – zarówno naszej rodzimej, jak i światowej. Zagadnienia, nawet te o większym stopniu skomplikowania, przedstawiane są w sposób zrozumiały, z zachowaniem dbałości o ich dobre opanowanie także przez kursantów o mniejszych kompetencjach literackich. Z pewnością nie można zarzucić autorom, że swoimi materiałami komplikują zagadnienia. Jest wręcz przeciwnie. Widać po kursie, że został przygotowany przez osoby doświadczone nie tylko literacko, ale też szkoleniowo. Widoczna jest nie tylko olbrzymia, przekazywana z pasją, wiedza obojga autorów, ale też na uwagę zasługuje ich zaangażowanie w prowadzenie całego przedsięwzięcia – choćby interaktywność, którą zapewniają różnymi, w tym multimedialnymi (jak telekonferencje), narzędziami. Dodatkowo w wersji VIP kurs wzbogacony został o indywidualne konsultacje (aż osiem) i redakcję fragmentu utworu kursanta. Autorom należą się za to słowa uznania.
Bardzo ważnym elementem całego kursu są ćwiczenia, których w każdym z udostępnionych mi tematów było po kilka. Uznanie należy się za to, że ćwiczenia były zawsze powiązane z zagadnieniami omawianymi w danym temacie. Można powiedzieć, że wręcz wynikały z toku lekcji i omawianej w jej ramach problematyki. Takie skomponowanie teorii z praktyką jest moim zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem, pozwala osiągać bardzo dobre wyniki dydaktyczne.
W kursie uderza przestrzeń – jeśli oczywiście można tak powiedzieć o wirtualnej usłudze szkoleniowej. Wszystko jest na swoim miejscu i nie przytłacza. Widać, że autorzy dobrze przemyśleli ilość materiałów i wiedzy, którą chcą przekazać w kursie, biorąc pod uwagę zarówno efekty, jakie uczestnik osiągnie, jak i ograniczenia czasowe, z jakimi będzie musiał się on zmagać. Obsługa całości jest intuicyjna i ergonomiczna.
Podsumowując, po zapoznaniu się z Rocznym kursem pisarskim mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jest to profesjonalnie przygotowane szkolenie, które prowadzić będą odpowiedni ludzie – pisarska i redaktorka Justyna Karolak oraz teoretyk literatury i szkoleniowiec Wojciech Elszyn. Wysokiej jakości materiały, przemyślany i dobrze opracowany plan nauczania oraz trafnie dobrane, różnorodne narzędzia i metody pracy sprawiają, że o kursie można powiedzieć, że na rodzimym rynku jest wyjątkowy. Justyno, Wojciechu, kawał dobrej roboty. Gratuluję!!!
Małgorzata Kerl – autor programów edukacyjnych,
twórca Pracowni Rozwoju Osobistego „Dobre Relacje”
Tagi: partnerzy