Efektywne czytanie

Opublikowano:

Jakie są składniki efektywnego czytania?

            To jak efektywnie przebiegać będzie proces czytania zależy nie tylko od nas ale też od materiału tekstowego, który zamierzamy przeczytać. Mają na niego również wpływ nasze cechy rozwojowe a także nasze osobiste preferencje.

            Cechy Rozwojowe.

            Głównym składnikiem, który wpływa na efektywność naszego czytania jest pamięć wzrokowa i słuchowa. Ważna jest też sztuka syntezy wzrokowo-słuchowej i umiejętność spostrzegania.

            Udowodniono, że pamięć wzrokowa pozytywnie wpływa na jakość efektów czytania. Zbadano, że dzieci, które potrafiły zauważyć więcej elementów na obrazkach, w przyszłości dużo lepiej czytały niż te, które przeoczały niektóre elementy na zdjęciach.

            Ważnym elementem, według wielu autorów, który determinuje efektywne czytanie jest inteligencja, gdyż ma ona wpływ na uchwycenie głównej myśli autora. Oddziałuje ona również na  wyciągane przez nas wnioski. Wysoki iloraz inteligencji nie jest jednak gwarantem efektywnego czytania. Zbadano, że dzieci z wysokim ilorazem inteligencji, mogą mieć problemy przy nauce czytania.

            Zainteresowania i preferencje poszczególnych osób.

            Badania pokazały, ze rozumienie tekstu zależy również od indywidualnych zainteresowań jednostki. Udowodniono, że osoba, która nie ma zainteresowań zbliżonych do treści danej książki, będzie wolniej czytać jak i gorzej rozumieć cały tekst.

            Emocje równie ważne.

            Stan emocjonalny dość znacznie wpływa na efektywność procesu czytania. Osoby, które wykazują nieprawidłowości emocjonalne, osiągają dużo gorsze wyniki w czytaniu a niepowodzenia z nim związane, są znacznie potęgowane przez zaburzenia emocjonalne danej osoby.

            Materiał też jest ważny.

            Duże znaczenie mają nie tylko nasze cechy indywidualne ale także rozmiar i typ czcionki, szerokość marginesu, kolor tekstu jak i stron. Nieobojętne znaczenie ma też jakość papieru. Bardzo ważna jest też trudność tekstu, która może znacznie obniżać efektywność czytania.

            Badania wykazały, że czcionka tekstu czytanego powinna kontrastować z papierem, który nie może być "świecący". Grubość papieru również jest ważna. Druk bowiem nie powinien przebijać na drugą stronę kartki.

            Kompetentny czytelnik.

            Wybierając książkę, powinniśmy być świadomi własnych kompetencji. W książkach ważna jest nie tylko cena, okładka i rodzaj czcionki. Ważny też jest styl w jakim jest ona napisana jak i trudność słownictwa.

            Wszyscy dobrze wiemy, że lepiej czyta się książkę napisaną łatwym językiem.

            Pozycja też ważna.

            Czytelnik powinien też pamiętać o pozycji ciała jak i temu, w jaki sposób oddaje się lekturze. Każdą lekturę powinniśmy czytać pod kątem 45 stopni. Musimy także pamiętać o wygodnej pozycji ciała, która nie obciąża naszego kręgosłupa. Szyję powinniśmy mieć wyprostowaną a broda nie powinna być przy klatce piersiowej. Nasz tułów powinien być wyprostowany lub lekko pochylony ku przodowi. Powinniśmy pamiętać o odpowiednim oparciu dla naszych stóp i kręgosłupa.

            Podsumowanie.

            Nasze efektywne czytanie nie zależy jedynie od książki. Składa się na to szereg czynników, między innymi to, jakie mamy zainteresowania, trudność czytanego tekstu, pamięć wzrokowa, czcionka miła dla oka a także pozycja w jakiej czytamy.

        

Pozdrawiam

Małgorzata Kerl

Na podstawie: "Istota czytania" – Sebastian Toboł, Kraków 2005, ISBN: 978-83-7587-768-7

 

Tagi: #zajęcia dodatkowe dla dzieci