Matematyki można nauczyć się na obrazkach

Sporo czasu zajmuje nam zapamiętanie umownych symboli jakimi są liczby. Najlepszym przykładem na to jest nauka tabliczki mnożenia. Opanowanie tej umiejętności, to ogromne wyzwanie nie tylko dla dzieci, które są w trakcie poznawania tej zależności matematycznej, ale i dla starszych dzieci, którym mnożenie i dzielenie sprawia do dzisiaj dużą trudność.

Litery i liczby, to znaki abstrakcyjne. Nasz mózg woli zapamiętywać obrazy konkretnych przedmiotów, które znamy z doświadczenia. Przetwarzając obrazy łatwiej się koncentrujemy, lepiej zapamiętujemy, lepiej rozumiemy.

Tabliczkę mnożenia też można przełożyć na obrazy i uczyć się jej podczas wesołej zabawy, wykorzystując wyobraźnię, humor i dowcip.

Skąd taki pomysł?

Inspiracją była dla mnie 11 lenia Tosia, która przez 3 lata, pomimo ogromnego wsparcia rodziców, nie mogła nauczyć się tabliczki mnożenia. Zamiana cyfr na obrazy, była strzałem w dziesiątkę. Tosia nie tylko nauczyła się tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie do 100. Potrafiła wykonywać działania do 1000. To właśnie dzięki Tosi powstał program pod nazwą Kalkulatorek.

Program wielokrotnie sprawdził się i sprawdza w praktyce. Dzieci, które brały udział w programie lub te, które nadal uczestniczą w zajęciach, skuteczniej zapamiętują mnożenie i szybciej opanowują dzielenie, poprawiają wyniki szkolne, częściej odnoszą sukcesy. Chętniej odrabiają matematyczne zadania i bez stresu podchodzą do testów matematycznych.

Kalkulatorek z powodzeniem zdał egzamin podczas zajęć z dziećmi ze specyficznymi trudnościami w matematyce oraz ze stwierdzoną dyskalkulią.

Cyfry ukryte w obrazkach i historie tworzone przez dzieci są dobrymi sprzymierzeńcami nie tylko w nauce matematyki. Można je wykorzystywać do zapamiętywania dat z historii, lub innych treści szkolnych. Są skutecznym narzędziem w nauce każdego przedmiotu.

Małgorzata Kerl

Zajęcia dla dzieci z dyskalkulią

#dyskalkulia

#tabliczkamniżeniadyskalkulia